Murray s-a calificat în semifinale la Indian Wells și a stabilit un record

Tenismanul Andy Murray, cap de serie numărul 4, s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de la Indian Wells, învingându-l pe spaniolul Feliciano Lopez, scor 6-3, 6-4, succes cu care a devenit britanicul cu cele mai multe victorii – 497 – din era Open, informează atpworldtour.com.

Murray s-a impus în fața lui Lopez, al 12-lea favorit, într-o oră și 32 de minute.

Aceasta a fost a zecea victorie a lui Andy Murray în fața lui Feliciano Lopez din tot atâtea confruntări.

Murray a depășit performanța lui Tim Henman, care a obținut de-a lungul carierei 496 de victorii.

Andy Murray va juca în semifinale împotriva sârbului Novak Djokovici, principalul favorit, care nu a jucat în sferturile de finală, adversarul său, Bernard Tomici, neprezentându-se din cauza unei accidentări la spate.