Motivul pentru care Simona Halep și-a prezentat scuzele în fața adversarei după calificarea în sferturi la Birmingham: „Nu stau prea bine cu memoria!” VIDEO

Simona Halep (România, 20 WTA) a învins-o pentru a doua oară în circuitul de tenis profesionist pe Harriet Dart (Marea Britanie, 106 WTA), scor 6-3, 6-2 în optimi la Birmingham, iar „Simo” și-a prezentat scuzele la final.

Simona Halep a trecut clar de Harriet Dart, miercuri, oferind un scurt interviu pe teren la finalul meciului care a durat numai o oră și patru minute.

Halep a simțit nevoia să își prezinte scuzele față de Dart, pentru că înaintea meciului a uitat că o mai întâlnise pe britanică într-un meci oficial. După ce a învins-o pe Lesia Tsurenko în primul tur, Simona a afirmat că se pregătește pentru un duel în premieră cu Harriet, deși mai jucase cu aceasta în turul secund la Australian Open 2022, scor 6-2, 6-4.

Simona Halep a reușit o nouă victorie facilă contra lui Harriet Dart, scor 6-3, 6-2 în optimi la Birmingham! După meci, „Simo” și-a prezentat scuzele în fața adversarei: „Mă simt excelent și simt că am jucat mai bine decât în meciul precedent. Nu e niciodată ușor să joci împotriva ei și îmi prezint scuzele pentru că am uitat meciul de acum doi ani. Dar am jucat multe partide în ultima vreme și nu stau prea bine cu memoria. A fost mai greu pe iarbă, pentru că ea e obișnuită cu această suprafață, însă sunt mulțumită de jocul meu.

Publicul a fost foarte fair-play, apreciez asta. Am dorința de a lupta, nu știu dacă și jocul. Dau totul de fiecare dată când intru pe teren și îmi doresc să joc cât mai multe meciuri și să intru în ritmul pe care l-am avut în 2019″, a afirmat Simona Halep, care se va lupta pentru semifinale cu o altă jucătoare britanică, Katie Boulter (141 WTA): „Știu că servește bine, sunt pregătită și sper să câștig”, a spus românca despre următoarea oponentă de la Birmingham.

Publicat: 15 06. 2022, 19:06
Actualizat: 15 06. 2022, 19:15