Motivul neobișnuit pentru care Belinda Bencic s-a retras înaintea meciului cu Iga Swiatek de la Doha: „Să fie investigată!” Liderul WTA s-a calificat în semifinale fără să joace

Situație rar întâlnită la turneul WTA 500 de la Doha (Qatar), după ce Belinda Bencic (Elveția, 9 WTA) nu s-a prezentat la meciul cu Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA) din cadrul sferturilor de finală.

Belinda Bencic a invocat oboseala ca fiind motivul retragerii din competiție, lucru care a stârnit indignare în rândul fanilor. În faza precedentă a turneului de la Doha, Bencic a jucat un meci maraton cu Victoria Azarenka (Belarus, 17 WTA), scor 1-6, 7-6(4), 6-4.

Belinda Bencic – Iga Swiatek, meciul vedetă al zilei de joi la turneul de la Doha, a fost anulat, după ce elvețianca s-a retras din competiție. Motivul invocat de Bencic este unul mai puțin obișnuit: Belinda a fost prea obosită pentru a se duela cu Iga Swiatek.

Meciul din turul secund cu Victoria Azarenka a stors-o de energie pe Belinda Bencic, aceasta stând pe teren două ore și 45 de minute. Cu toate că o aștepta un meci de gală în sferturi, Bencic a declarat forfait, iar Swiatek a avansat în semifinale fără să joace.

„Mulțumesc, Doha! Îmi pare rău că a trebuit să mă retrag astăzi! E timpul să mă odihnesc și să mă pregătesc pentru turneul de la Dubai!”, a transmis Belinda Bencic, care i-a supărat pe fani! Aceștia vor ca organizatorii să investigheze dacă motivul retragerii elvețiancei este într-adevăr unul întemeiat.

Belinda Bencic e proaspătă campioană mondială

După ce s-a calificat în semifinale la Doha fără să joace, Iga Swiatek își așteaptă adversara din meciul Coco Gauff (SUA, 6 WTA) – Veronika Kudermetova (Rusia, 11 WTA). Celelalte meciuri care contează pentru calificarea în semifinale la Doha sunt Jessica Pegula (SUA, 4 WTA) – Beatriz Haddad-Maia (Brazilia, 12 WTA) și Maria Sakkari (Grecia, 7 WTA) – Caroline Garcia (Franța, 5 WTA).

Belinda Bencic a devenit campioană mondială cu Elveția, în luna noiembrie 2022! Sportivele din țara cantoanelor au avut un parcurs fără greșeală la turneul final al Billie Jean King Cup, nepierzând nici măcar o întâlnire în cadrul competiției de la Glasgow. În faza grupelor, jucătoarele antrenate de Heinz Guenthard au învins Italia cu 3-0 și Canada cu 2-1.

Echipa Elveției, formată din Belinda Bencic, Jil Teichman, Viktorija Golubic și Simona Waltert, a trecut în penultimul act de Cehia cu 2-0, iar în finală au învins Australia cu același scor.

Publicat: 16 02. 2023, 13:50
Actualizat: 16 02. 2023, 13:52