Monica Niculescu, victoria sezonului în pregătirea Wimbledon-ului: 6-0 în decisiv cu „umbra” Aga Radwanska și calificare în prima finală WTA din 2015

Monica Niculescu (61 WTA) este imbatabilă după eliminarea din primul tur de la Roland Garros: jucătoarea antrenată de Călin Ciorbagiu a prins încredere după succesul în turneul ITF de la Marsilia și a reușit o tranziție perfectă de la cea mai lentă, la cea mai rapidă suprafață din tenis, cu o calificarea spectaculoasă în finala turneului de la Nottingham, la capătul unui meci atipic, câștigat 5-7, 6-4, 6-0 în fața polonezei Aga Radwanska (13 WTA).

• UPDATE: În finală, Monica Niculescu va juca împotriva croatei Ana Konjuh (87 WTA), învingătoare în fața favoritei cinci de la Birmingham Alison Riske (48 WTA, SUA), scor 6-4, 6-3. Semifinala a doua a fost întreruptă de ploaie, iar finala a fost programată de organizatori luni, începând cu ora 13:00 (ora României) – dacă ploaia care a afectat programul turneului britanic toată săptămâna, o va permite.

Într-o semifinală amânată pentru duminică, din cauza ploii care sâmbătă nu a permis nici măcar un schimb de mingi în turneul britanic, Monica Niculescu a reușit surpriza, după o oră și jumătate de tenis în care fosta finalistă de la Wimbledon, din 2012, principală favorită la Nottingham, a suferit la toate capitolele, de la serviciu până la retur și a dispărut din joc, punct cu punct, după ce în setul doi părea că o are în mână pe tricoloră. Cu primul set adjudecat greu, după două desprinderi cu break în față contestate cu re-break de „Moni”, Radwanska a avut un moment de luciditate la 6-5, la retur, adjudecându-și manșa întâi. după o oră de luptă.

• Radwanska deși se menține în Top 15, a jucat la Nottingham doar a doua semifinală a sezonului, după prezența în careul de ași într-un turneu modest, de acasă (Katowice, Polonia – turneu de categorie International)

Setul doi a accentuat slăbiciunile polonezei, Monica desprinzându-se la 3-1 și 4-2. Game-ul opt însă a adus o tresărire a Radwanskăi, aceasta egalând la patru și lăsând impresia că are puterea de a se impune într-un meci în care a fost departe de potențialul său. Niculescu a avut însă nervii mai tari, câștigând următoarele opt game-uri: două game-uri strânse, i-au adus egalarea la seturi, iar în decisiv, Radwanska a clacat, cedând de fiecare dată pe serviciu, după multe egalități în plus, poloneza, o bună jucătoare de retur, nereușind să mai facă decât trei puncte contra serviciului.

• Monica Niculescu revine într-o finală WTA după o pauză de nouă luni, precedenta performanță fiind realizată în China, la Guangzhou, acolo unde de altfel a și câștigat trofeul, la capătul meciului decisiv cu Alize Cornet, scor 6-4, 6-0.
  • Este prima victorie a Monicăi în fața unei jucătoare de Top 20, după succesul din turul doi de la Australian Open 2014, atunci când jucătoarea din Slatina o învingea, tot în set decisiv, 2-6, 6-2, 6-2, pe Sabine Lisicki (15 WTA)
Publicat: 14 06. 2015, 17:28
Actualizat: 14 06. 2015, 23:38