Monica Niculescu și Patricia Țig s-au calificat în semifinalele turneului de la Luxemburg

Dublul format din Monica Niculescu și Patricia Țig (foto) s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de la Luxemburg, disputat în sală, după ce a trecut în sferturi de perechea americană Ashley Weinhold/Caitlin Whoriskey, scor 6-1, 6-4.

Partida a durat o oră și zece minute. Monica Niculescu și Patricia Țig au salvat 11 dintre cele 13 șanse de break oferite adversarelor și au reușit 5 game-uri pe serviciul dublului Ashley Weinhold/Caitlin Whoriskey.

În penultimul act de la Luxemburg, dublul Monica Niculescu/Patricia Țig va juca împotriva britanicelor Jocelyn Rae și Anna Smith. Niculescu (locul 18 în clasamentul mondial la dublu) și Țig (poziția 263 WTA la dublu) și-au asigurat 110 puncte WTA și un cec în valoare de 2.770 de euro pentru parcursul de la Luxemburg.

Tot joi, Monica Niculescu s-a calificat și în semifinalele probei de simplu a turneului WTA de la Luxemburg, după retragerea sportivei daneze Caroline Wozniacki (poziția 17 WTA), care trebuia să fie adversa româncei în sferturi.