Monica Niculescu s-a calificat în optimi la BRD Bucharest Open

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu (locul 53 în clasamentul mondial) a câștigat, marți, meciul cu Andreea Mitu (poziția 152 WTA), scor 6-2, 6-4, în primul tur al turneului BRD Bucharest Open, disputat pe zgură și dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Meciul a durat o oră și 30 de minute și a fost dominat de către Niculescu. A cincea favorită la câștigarea competiției de la București a reușit cinci break-uri, dar și-a pierdut serviciul de două ori. Monica a avut cifre mai bune la serviciu decât Andreea: 70-56% la serviciul 1 și 50-33% la serviciul 2. De cealaltă parte, Mitu a comis nu mai puțin de opt duble greșeli.

În urma acestui rezultat, bilanțul confruntărilor directe a devenit 3-0 pentru Niculescu. Monica a disputat abia a șasea partidă din acest an pe zgură și are un bilanț negativ, două victorii și patru înfrângeri.

În 2015, Andreea Mitu (24 de ani) a ajuns până în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open. În schimb, Monica Niculescu (28 de ani) încearcă să atingă performanța de anul trecut, când s-a oprit în semifinale la București.

În optimile de finală ale competiției WTA de categorie International, Monica Niculescu o va întâlni pe sportiva slovenă Polona Hercog (25 de ani, locul 81 în clasamentul mondial). Cele două s-au mai întâlnit de două ori până acum: în 2014, românca s-a impus la București, în trei seturi, iar slovena a câștigat confruntarea din 2015 de la Shenzhen, China, pe hard, în două seturi.