Monica Niculescu, la un pas de marea surpriză a turneului de la Hong Kong. Românca a cedat greu în fața favoritei numărul unu, Sabine Lisicki

Monica Niculescu, numărul 60 mondial, a fost la un pas să producă surpriza turneului de la Hong Kong, dar a pierdut, în primul tur, în fața favoritei numărul 1, Sabine Lisicki, scor 6-3, 6-7(3), 1-6.

Românca a demonstrat încă o dată că stilul său este unul extrem de incomod pentru sportiva din Germania, finalistă în 2013 la Wimbledon. Jocul de regularitate al Monicăi nu a fost în niciun moment pe placul adversarei, care, totuși, grație valorii superioare, a știut să își apropie victoria.

După un prim set câștigat destul de ușor de Niculescu, aceasta a fost, în manșa secundă, la câteva puncte de o nouă victorie mare în fața lui Lisicki. La scorul de 4-4 în setul secund, nemțoaica a reușit break-ul, însă Monica a revenit în stil de mare campioană în set, adjudecându-și următorul game, pe serviciul nemțoaicei, la 0. S-a intrat în prelungirile setului, unde sportiva noastră a gestionat destul de bine presiunea, fără succes însă.

Lisicki a început să își asume tot mai multe riscuri și loviturile ei au „mușcat” extrem de des din liniile terenului. Vădit dezamăgită de faptul că a scăpat printre degete o victorie mare, Monica a clacat psihic în decisiv, când a fost doar o umbră a jucătoarei din primele două seturi.

250,000 de dolari sunt premiile totale ale competiției din Hong Kong

În optimile de finală, jucătoarea din Germania o va întâlni pe Grace Min, locul 119 mondial. Având origini asiatice, jucătoarea de 20 de ani concurează pentru Statele Unite. Cele două sportive nu s-au mai întâlnit până în prezent.

3-1 era scorul întâlnirilor directe dintre Monica și jucătoarea din Germania. Sportiva noastră a repurtat de fiecare dată până acum victorii la turnee importante în fața lui Lisicki: la Istanbul, în 2006, la Cincinnati, în 2010 și la Australian Open, anul acesta

5 milioane de dolari a câștigat din tenis Lisicki, de două ori mai mult decât Niculescu

Publicat: 09 09. 2014, 18:21
Actualizat: 09 09. 2014, 18:22