Monica Niculescu, căpitan adevărat! Ce i-a spus Irinei Bara după înfrângerea usturătoare din Fed Cup

Monica Niculescu demonstrează că este un adevărat căpitan! Aflată la primul meci în această postură, în play-off-ul cu Italia din Fed Cup, Monica a avut o reacție superbă față de Irina Bara, care a cedat primul joc, scor 1-6, 4-6!

Irina Bara și Elisabetta Cocciaretto au deschis întâlnirea România – Italia, vineri, dar sportiva noastră a fost copleșită de emoții. În ciuda evoluției slabe, Bara a fost încurajată de Niculescu atât în timpul meciului, cât și la final.

Irina, care a debutat în competiția inter-țari, a vorbit despre înfrângerea clară suferită în primul meci al barajului de menținere în Grupa Mondială cu Italia, dar și despre gestul superb pe ca Monica l-a făcut față de ea.

Monica Niculescu, gest superb față de Irina Bara după înfrângerea usturătoare cu Elisabetta Cocciaretto din Fed Cup

„La finalul partidei, Monica Niculescu mi-a spus să stau liniştită şi că i-a plăcut cum am luptat. Monica şi-a dorit de la noi să ne simţim bine pe teren, să fie o atmosferă plăcută şi să ne simţim bine aici, la Cluj. Noi am simţit ca şi cum am avut publicul, au fost efecte sonore frumoase, ne-am antrenat fără public, ar fi fost mai frumos să avem public. Sper ca data viitoare să avem public alături, acum trebuie să ne descurcăm cu ce avem”, a declarat Irina Bara.În primul set s-a văzut că nu am avut destule meciuri, asta a făcut diferenţa, iar în setul al doilea am fost acolo, puteam să-l câştig cu puţină şansă. Am luptat pentru fiecare minge.

Antrenorii ne-au pregătit tactica pentru azi, dar totdeauna e greu să joci primul meci. Aş fi vrut să mai joc un set. Acesta a fost debutul meu la echipa Fed Cup şi sper ca Miki Buzărnescu să aducă primul punct pentru noi. Am avut puţine emoţii la început, nu e uşor să deschizi această întâlnire. Diferenţa s-a făcut la câteva puncte, pe care, din păcate, nu am reuşit să le câştig eu. Eu pot să-mi reproşez primul set, în care nu am jucat tenisul pe care mi-l doream, însă în setul al doilea am jucat tot ce mi-am propus. Îmi doream foarte mult să câştig, să aduc primul punct României, dar uneori când vrei să câştigi pui prea multă presiune şi nu ajungi la rezultatul dorit”, a declarat Irina Bara.

Publicat: 16 04. 2021, 18:56
Actualizat: 16 04. 2021, 19:27