Monica Niculescu, eliminată în turul doi la Anvers

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu (57 WTA) a ratat, joi, calificarea în sferturile turneului din categoria Premier de la Anvers, dotat cu premii în valoare de 731.000 de dolari, după ce a fost învinsă de jucătoarea spaniolă Carla Suarez Navarro, locul 17 WTA și cap de serie numărul 5.

Niculescu a fost învinsă cu scorul de 4-6, 6-0, 6-2 la capătul unui meci care a durat fix două ore.

În primul set, Niculescu a reușit să câștige de patru ori pe serviciul adversarei, însă în pauza dintre seturi a cerut intervenția medicului din cauza unor dureri la gât. Niculescu nu și-a revenit de pe urma accidentării și a cedat șase ghemuri la rând.

În setul trei, Niculescu a mai realizat două break-uri, însă nu a reușit să-și fructifice deloc propriul serviciu.

Aceasta a fost cea de-a treia înfrângere pentru Niculescu din tot atâtea partide în fața jucătoarei iberice.

Pentru rezultatul obținut la Anvers, Niculescu va primi 55 de puncte WTA și un cec în valoare de 8.258 de euro.