Monica Niculescu a cucerit trofeul la Washington, în proba de dublu

Perechea formată din Monica Niculescu și Yanina Wickmayer, din Belgia, a câștigat proba de dublu din cadrul turneului WTA de la Washington, după ce a trecut în finală de perechea japoneză formată din Shuko Aoyama/Risa Ozaki, în două seturi 6-4, 6-3.

Meciul Niculescu/Wickmayer- Aoyama/Ozaki a durat o oră și 15 minute, însă a fost întreruptă de ploaie, în primul set, la scorul de 2-1 pentru perechea formată din sportivele din România și Belgia.

Pentru victoria de sâmbătă de la Washington, turneu dotat cu premii totale de 226.750 dolari, cele două câștigătoare vor primi un cec de 12.300 dolari și 280 puncte WTA, în timp ce sportivele din Japonia s-au ales cu 6.400 dolari și 180 puncte WTA.

Pentru Monica Niculescu, sportivă legitimată la CSM București, victoria de la Washington este cea de-a șasea într-un turneu WTA de dublu, după cele de la Budapesta, în 2009, Hobart(2012 și 2014) și de la Shenzhen(2014 și 2016).

Monica Niculescu a mai jucat alte 12 finale WTA la dublu.