Momente grele pentru Begu la turneul de la Moscova! Irinei i-a curs sânge din nas, dar a trecut până la urmă de numărul 497 WTA | GALERIE FOTO

• Irina Begu (România, 56 WTA) s-a calificat marți în manșa secundă a turneului Premier de la Moscova, după un meci plin de dramatism, scor 6-1, 3-6, 6-3 cu Elena Rybakina (Rusia, 497 WTA).

Begu a avut emoții în fața unei jucătoare necunoscute care a venit din calificări la Moscova, dar asta și din cauza faptului că românca s-a confruntat cu probleme fizice. În setul decisiv, Irina a tras o sperietură atunci când i-a țâșnit sângele pe nas. Din fericire, medicul turneului a ajutat-o să-și revină, iar sportiva noastră a reușit calificarea după o oră și 40 de minute scor 6-1, 3-6, 6-3.

Nimeni nu se aștepta la un meci strâns, în condițiile în care Irina a făcut o demonstrație de forță în primul set. Dar tânăra Elena și-a zis că nu are nimic de pierdut și a pus în aplicare un plan mult mai ofensiv. Partida a intrat în decisiv, iar lucrurile s-au complicat și mai tare când Begu a necesitat îngrijiri medicale. Totuși, românca a trecut peste accident și a intrat în controlul jocului.

Cel mai probabil, oboseala a fost factorul care a declanșat problema Irinei Begu! Bucureșteanca a avut la dispoziție numai o zi de odihnă, ținând cont că duminică a jucat finala de la Tianjin (câștigată alături de Sara Errani, scor 6-4, 6-3 în fața cuplului Dalila Jakupovic/Nina Stojanovic). În turul secund al turneului de la Moscova, dotat cu premii de 700.000 de dolari, Begu se va confrunta cu Anastasija Sevastova (favorită 4).

Publicat: 17 10. 2017, 16:21
Actualizat: 17 10. 2017, 16:24