Moment uluitor surprins la meciul Simona Halep – Jelena Ostapenko! Cum a ironizat-o letona pe româncă, în pauza dintre game-uri, înainte de a o umili în setul decisiv | VIDEO

Jelena Ostapenko (Letonia, 21 WTA) a oferit un moment uluitor în meciul cu Simona Halep (România, 23 WTA), scor 2-6, 7-6(0), 6-0 în semifinalele turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite).

După ce a făcut o declarație provocatoare la adresa româncei înaintea partidei, Jelena Ostapenko nu s-a putut abține nici în timpul semifinalei de la Dubai cu Simona Halep.

La scorul de 5-0 pentru Ostapenko în setul decisiv s-a petrecut o fază mai puțin întâlnită în tenis la un asemenea nivel. Înainte de a o umili pe Simona Halep, letona a a izbucnit în hohote de râs.

Jelena Ostapenko a fost surprinsă, la scorul de 2-6, 7-6(0), 5-0, în timp ce se amuza copios înainte de a închide meciul cu Simona Halep! După ce a râs în hohote, Jelena i-a aruncat o privire ironică Simonei.

Iar aceasta nu a fost singura reacție controversată a Jelenei Ostapenko la meciul cu Simona Halep! Campioana de la Roland Garros 2017 i-a enervat pe fanii româncei, făcând un gest lipsit de fair-play, cu mâinile către tribune, după ce a egalat la seturi.

Comportamentul Jelenei Ostapenko a lăsat de dorit și înaintea duelului cu Simona Halep

Comportamentul Jelenei Ostapenko a lăsat de dorit nu doar în timpul, ci și înaintea meciului cu Simona Halep. Întrebată despre duelul cu constănțeanca, Ostapenko a oferit un răspuns arogant:

În finala aceea de la Roland Garros, ea (n.r. – Simona Halep) nu mi-a făcut față când a intrat cu mine pe teren! Sincer, meciul a avut loc în urmă cu mult timp. Cred că trebuie să îl revăd. Dar ce pot să vă spun e că nu a contat scorul. Am ajucat agresiv și asta mi-a adus victoria, la fel ca în toate meciurile pe care le-am câștigat”, spunea Jelena Ostapenko înaintea meciului cu Simona Halep.

Publicat: 18 02. 2022, 17:07
Actualizat: 18 02. 2022, 17:25