Moment tensionat în setul doi al meciului cu Keys: Halep a cerut ajutorul lui Cahill, antrenorul australian a reușit s-o liniștească

Halep a început bine prima sa partidă de la Turneul Campioanelor din acest an. Simona a câștigat primul set contra lui Madison Keys, scor 6-2, însă setul secund nu a debutat la fel de bine.

Sportiva din Statele Unite ale Americii a dat semne de revenire, iar la scorul de 2-1 pentru Keys în setul doi Halep a cerut ajutorul lui Darren Cahill.

Halep a părut extrem de nervoasă în acele momente, însă tehnicianul australian a reușit să o tempereze.

„Nu e cazul să te panichezi!”, și-a început Cahill discursul care a fost oprit rapid de Simona: „Vreau să discutăm despre reverul meu!”. Cahill a detensionat situația: „E foarte bun! Știi foarte bine că meciurile împotriva ei au suișuri și coborâșuri. Nu te mai mai gândi la părțile negative, fii pozitivă. Continuă să stai bine pe picioare și să redirecționezi mingile”.

Intervenția lui Cahill s-a dovedit a fi cât se poate de utilă, Simona reușind să revină și să câștige și setul secund. Halep a câștigat prima partidă de la Turneul Campioanelor, scor 6-2, 6-4.

Publicat: 23 10. 2016, 13:04
Actualizat: 24 10. 2016, 14:05