Moment rar întâlnit la finalul meciului Simona Halep – Shuai Zhang de la Toronto! Cum s-au salutat cele două la fileu | VIDEO

Simona Halep (România, 14 WTA) și Shuai Zhang (China, 45 WTA) au oferit un moment neașteptat pe teren, după meciul câștigat de româncă în turul doi la Toronto, scor 6-4, 6-2.

Simona Halep și Shuai Zhang se cunosc foarte bine una pe cealaltă, astfel că tradiționalul salut de la finalul duelului lor a avut un ton cordial la Toronto!

Halep s-a calificat en-fanfare în optimile competiției din seria WTA 1000, românca având nevoie de o oră și 12 minute pentru a încheia conturile cu Zhang.

Moment neașteptat la finalul meciului Simona Halep – Shuai Zhang de la Toronto! Cum s-au salutat cele două la fileu

Simona Halep și Shuai Zhang au oferit o fază savuroasă la finalul meciului de la Toronto! Chinezoaica a glumit cu românca în timpul salutului de la fileu, moment urmat de râsete copioase din partea ambelor jucătoare.

Simona și Shuai se cunosc foarte bine, având în vedere că aceasta a fost a șasea întâlnire directă în circuitul WTA! Românca a dus la 4-2 scorul duelurilor cu sportiva asiatică. Halep a avut mici emoții doar în primul set, atunci când Zhang a egalat la 4, însă constănțeanca a închis actul în stil de mare campioană, cu un as! În manșa secundă, Simona a defilat, scor final 6-4, 6-2.

Simona Halep i-a schimbat radical cariera lui Shuai Zhang

Shuai Zhang a fost la un pas să se retragă din tenis, din cauza rezultatelor slabe, dar un meci cu Simona Halep avea să îi schimbe radical traiectoria asiaticei! În ianuarie 2016, chinezoaica a eliminat-o pe Halep în primul tur la Australian Open, iar apoi a făcut o dezvăluire uimitoare:

„Acum trei luni, eram hotărâtă să mă retrag. Eram foarte tristă. Nu câștigam, nu-mi ieșea nimic. Am vrut să mă las și am considerat că Australian Open va fi ultimul meu turneu. Mi-am luat părinții cu mine, am vrut să le las o amintire”, spunea Zhang, într-o conferință de presă la Melbourne.

Publicat: 10 08. 2022, 23:10
Actualizat: 11 08. 2022, 02:54