Moment incredibil la Australian Open 2021! Simona Halep, reacție nervoasă în meciul cu Iga Swiatek. Ce a spus

Simona Halep a avut o ieșire nervoasă în primul set al meciului cu poloneza Iga Swiatek, în meciul de la Australian Open 2021.

Fără nici un break în prima jumătate a primului set, Iga Swiatek s-a distanțat la 3-2 și 30-15, ceea ce a iritat-o pe Simona Halep.

Simona Halep, reacție nervoasă în meciul cu Iga Swiatek, la Australian Open 2021

La un moment dat, românca Simona Halep s-a descărcat și a țipat puternic „Pe dreaptaaaa!”, la capătul unui punct în care a ales neinspirat să lovească înspre forehand-ul lui Iga Swiatek.

Învingătoarea dintre Halep și Swiatek va juca în sferturile de finală ale competiției de la Melbourne cu Serena Williams, locul 11 în clasamentul WTA.

Simona Halep are parte de un meci revanșă cu Iga Swiatek, după ce poloneza a învins-o pe sportiva noastră cu 6-1, 6-2 în optimi la Roland Garros 2020! Scorul întâlnirilor directe este egal, 1-1, Halep impunându-se la Roland Garros 2019, tot în optimile de finală, scor 6-1, 6-0.

Dacă își ia revanșa și o învinge pe Iga Swiatek, românca se va confrunta în sferturi cu Serena Williams (SUA, 11 WTA)! Americanca a dispus, duminică dimineață, de Aryna Sabalenka (Belarus, 7 WTA), în optimile de finală, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-4.

„Va fi o mare provocare, pentru că m-a zdrobit data trecută, la Roland Garros. Vă trebui să fac ceva mai bine, să joc un tenis mai bun, dar sunt încrezătoare. De asta sunt aici, că să dau tot ce am mai bun”, a declarat Simona Halep despre marele meci cu Iga Swiatek.

Publicat: 14 02. 2021, 11:18