Mitu, supersonică la turnul ITF de la Bratislava! Andreea s-a calificat în sferturi după o nouă victorie în mai puțin de o oră

Andreea Mtu (246 WTA) a acces joi în sferturile de finală ale turneului ITF de la Bratislava, disputat pe hard indoor, după un meci în care i-a cedat doar trei game-uri franțuzoaicei Fiona Ferro 235 WTA), scor 6-1, 6-2! Andreea are până acum un parcurs fulgerător la competiția dotată cu premii în valoare de 25.000 de dolari, ținând cont că în primul tur de miercuri i-a lăsat tot trei game-uri adversarei (6-2, 6-1 cu Kristina Schmiedlova).

Mitu a trecut de Ferro în 56 de minute, fix atât cât i-a trebuit să-și adjudece victoria și în meciul precedent de la Bratislava! Stilul agresiv al Andreei nu a putut fi contracarat de franțuzoaică, aceasta pierzându-și serviciul de 6 ori! Românca i-a lăsat un singur break Fionei, dar care nu avea cum să conteze – la scorul de 6-1, 4-0. Mitu, câștigătoare cu 6-1, 6-2, a reușit 5 ași și a comis o singură dublă greșeală, în timp ce Ferro, jucătoare pe care bucureșteanca o învingea greu luna trecută la Joue-Les-Tours (3-6, 6-1, 6-2), a făcut 3 ași și 3 duble greșeli.

În sferturile de finală, Andreea Mitu o va întâlni pe Tamara Korpatsch (Germania, 163 WTA), într-un meci care le va pune pentru prima oară față în față pe cele două.

Publicat: 10 11. 2016, 15:40
Actualizat: 10 11. 2016, 15:48