Miracolul Jaqueline! România a egalat Rusia după ce Jaqueline Cristian o învinge pe Kudermetova! Calificarea la Fed Cup Finals se decide după meciul de dublu. „Mi-am zis că nu am nimic de pierdut”

Jaqueline Cristian a făcut un meci mare la Cluj și a demonstrat că este o jucătoare de mare perspectivă.

Jaqueline Cristian a obținut o victorie miraculoasă în meciul patru al barajului România – Rusia, pentru calificarea la Fed Cup Finals 2020. Jaqueline, 21 de ani, locul 197 în clasamentul WTA, a trecut de Viktoria Kudermetova, locul 38 WTA, scor 7-5, 6-3.

Jaqueline Cristian și-a pierdut serviciul în chiar primul game al partidei, dar și-a reglat imediat jocul și nu a mai cedat nici măcar o minge de break în setul unu. A reușit să câștige contra serviciului chiar la 4-5, când adversara ei încerca să închidă setul. Mai mult, Jaqueline a mai făcut un break și a câștigat setul unu.

România – Rusia 2-2 după primele 4 partide! Calificarea la Fed Cup Finals 2020 se decide după meciul de dublu!

Kudermetova a început cu break și setul doi, dar deznodământul a fost din nou nefericit pentru ea. Jaqueline a revenit imediat și a câștigat nu mai puțin de patru game-uri la rând. Kudermetova a dat semne că își poate reveni, dar românca și-a păstrat concentrarea și a închis partida după ce și-a făcut serviciile. ”Mi-am zis că nu am nimic de pierdut, că dacă lupt pentru fiecare minge e singura mea şansă. Cu toată energia de aici, cu echipa, cu fanii, cu tot ce în jur am ştiut că trebuie să lupt până la ultima minge. Vă iubesc mult de tot, vă mulţumesc!”, a spus Jaqueline Cristia după ce a învins-o pe Kudermetova.

După patru partide disputate, România – Rusia este 2-2, iar calificarea în Fed Cup Finals se va decide după disputarea meciului de dublu, în care rămâne de văzut dacă Florin Segărceanu va face vreo schimbare. Raluca Olaru / Irina Bara erau anunțate inițial. Blinkova / Kalinskaya este dublul anunțat de căpitanul Rusiei.

Această ediție a Fed Cup Finals, prima în noul format, se va disputa la Budapesta, în perioada 14-19 aprilie. 12 echipe își vor disputa titlul. Australia, Cehia, Belgia, Franța, Germania, Ungaria, Spania și Elveția sunt deja calificate, iar alte patru finaliste vor fi decise astăzi.

Publicat: 08 02. 2020, 18:55
Actualizat: 08 02. 2020, 19:22