Miki Buzărnescu, în semifinalele turneului de la Midland! Românca e principala favorită și la două victorii de top 40

Mihaela Buzărnescu, numărul 43 mondial, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului ITF de la Midland (SUA), dotat cu premii în valoare de 100.000 de dolari.

Buzărnescu, principala favorită a competiției, a învins-o în sferturi pe suedeza Rebecca Peterson, locul 145 WTA, cu scorul de 7-6 (5), 4-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 35 de minute.

De-a lungul întâlnirii, Buzărnescu a servit opt ași, a comis trei duble greșeli și a avut procentaje de reușită la serviciu de 66 la sută cu prima minge și 67 la sută cu cea de-a doua. Ea a reușit trei break-uri și și-a cedat serviciul de tot atâtea ori.

Pentru un loc în finală, românca va juca împotriva câștigătoarei meciului dintre Madison Brengle, locul 88 WTA, și Evgeniya Rodina, locul 112 WTA.

În vârstă de 29 de ani, Mihaela Buzărnescu va intra pentru prima oară în cariera sa în top 40 mondial, dacă va câștiga turneul din Statele Unite ale Americii.

Publicat: 02 02. 2018, 22:24
Actualizat: 02 02. 2018, 22:25