Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul 2 al turneului de la Nottingham

Mihaela Buzărnescu, 30 WTA, și-a făcut debutul în sezonul de iarbă, la turneul de la Nottingham. Românca a reușit să se califice în turul 2, după ce a trecut în 3 seturi de Veronica Cepede din Paraguay, locul 120 WTA.

Buzărnescu a avut nevoie de mai bine de două ore pentru a se impune în fața sportivei sudamericane. Chiar dacă diferența dintre ele este de 90 de locuri, sportiva noastră s-a impus greu, cu scorul de 2-6, 6-3, 7-6. Aceasta a fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare.

În următorul tur, Mihaela o va întâlni pe Irina Faconi din Italia, locul 152 WTA, care a trecut în primul tur de Arina Rodionova din Australia, locul 123 WTA. Partida s-a încheiat cu scorul de 6-4, 6-1.

Pentru accederea în turul secund, Mihaela Buzărnescu și-a asigurat 3.400 de dolari și 30 de puncte WTA.