Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile turneului de la Nottingham

Mihaela Buzărnescu, locul 30 WTA, s-a calificat în sferturile competiției din Marea Britanie, la turneul de la Nottingham. Ea a trecut în 3 seturi de Irina Faconi (Italia, locul 152 WTA), cu scorul de 6-3, 5-7, 6-3.

Favorită 5 la câștigarea turneului, Mihaela reușește performanța carierei pe iarbă. Este prima dată când sportiva noastră câștigă două meciuri consecutive pe iarbă în turneele importante.

Mihaela a început foarte bine primul set, pierzând o singură dată serviciul și câștigând de trei ori pe serviciul adversarei. Ea a stat foarte bine pe prima minge, reușind un procentaj de 76%. Al doilea set a fost unul mai echilibrat, Mihaela pierzând de trei ori pe propriul serviciu, după un set care a durat aproape o oră. Românca nu a mai fost la fel de precisă pe prima minge, procentul scăzând la 50%. Buzărnescu a reușit să își revină înaintea setului decisiv, impunându-se  cu 6-3.

În sferturi, Mihaela va juca împotriva învingătoarei dintre Naomi Osaka, 18 WTA și cap se serie nr. 3, și Denisa Allertova, 101 WTA.

Calificarea în sferturi este premiată cu 6.175 de dolari și 60 de puncte WTA.