Mihaela Buzărnescu defilează la turneul de la Valencia! „Miki” e în semifinale după o nouă victorie clară

Mihaela Buzărnescu (România, 175 WTA) face spectacol la turneul ITF de 80.000 de dolari de la Valencia, calificându-se în semifinale fără să cedeze vreun set în această săptămână.

Mihaela Buzărnescu a obținut o nouă victorie în minimum de seturi la Valencia, a treia din această săptămână, scor 6-2, 6-3 cu Andrea Gamiz (Venezuela, 383 WTA)! „Miki” a acces fără emoții în careul de ași, vineri, iar pentru un loc în marea finală se va duela cu câștigătoarea partidei Francesca Jones (Marea Britanie, 160 WTA) – Alion Bolsova (Spania, 187 WTA).

În penultimul act al turneului ITF de la Valencia poate ajunge și Irina Bara (România, 113 WTA), cap de serie numărul 4 în Spania, dacă trece de Seone Mendez (Austalia, 226 WTA), într-o partidă programată tot vineri, după ora 17:00.

Mihaela Buzărnescu e în semifinale la Valencia după o nouă victorie categorică: 6-2, 6-3 cu Andrea Gamiz

Mihaela Buzărnescu a prins curaj după ce a câștigat fără drept de apel duelul 100% românesc cu Andreea Prisacariu (380 WTA), scor 6-0, 6-1 în optimile de finală! „Miki” a făcut spectacol și în meciul din sferturi cu Andrea Gamiz, pe care a răpus-o după o oră și 38 de minute, scor 6-2, 6-3.

Primul set a fost un festival de break-uri, iar Mihaela și-a adjudecat patru game-uri pe serviciul Andreei – aceasta a luat două game-uri la retur. Buzărnescu a început în forță și actul secund, s-a desprins la 3-0, iar Gamiz nu a mai putut ține pasul cu românca! Mihaela și-a asigurat un premiu în valoare de 3.580 de dolari după calificarea în semifinale la Valencia!

Mihaelei Buzărnescu îi merge foarte bine și în viața privată

Mihaelei Buzărnescu (33 de ani) îi merge foarte bine și pe teren, dar și în viața privată. De câteva săptămâni, bucureșteanca are o relație cu internaționalul de tineret Marco Dulca (22 de ani).

Mihaela Buzărnescu se află pe locul 175 WTA! România are din nou patru jucătoare în top 100, celelalte în afară de Simona Halep (14 WTA) fiind Sorana Cîrstea, pe locul 37, după ce a urcat trei poziţii, Irina Begu, care a coborât opt locuri şi e pe 62, şi Gabriela Ruse, care a intrat în premieră în prima sută, fiind pe 99.

Publicat: 24 09. 2021, 15:31
Actualizat: 24 09. 2021, 15:33