Mihaela Buzărnescu a obținut prima victorie în 2019, la Acapulco. Românca a întrerupt o „serie neagră” de 11 înfrângeri consecutive și se pregătește de un duel special în optimi

Mihaela Buzărnescu (31 WTA) a spart gheața la Acapulco, în noaptea de marți spre miercuri, reușind o primă victorie în sezon, 6-4, 6-2 în fața Dariei Gavrilova (48 WTA, Australia).

Față în față cu o sportivă aflată într-o situație comparabilă, sub amenințarea de a încheia primele două luni ale anului fără meci câștigat la simplu, Mihaela Buzărnescu a gestionat mai bine partea emoțională decât Gavrilova, reușind câte trei break-uri în fiecare set și revenind, de manieră similară, de la 0-2 în ambele manșe, pentru a-și asigura prezența în optimi.

Mihalea Buzărnescu „uitase” cum se simte o victorie la simplu din august anul trecut, de la Montreal, când o accidentare la gleznă teribil de ghinionistă i-a „rupt” sezonul, într-un moment în care românca era în plin fuleu spre vârful ierarhiei, jucând cel mai bun tenis al carierei sale.

A patra favorită a turneului de la Acapulco scapă de inevitabilul stres legat de contorul nemilos al unei serii atât de consistente de înfrângeri, cu toate că, trebuie spus, românca nu s-a apropiat de cele mai recente recorduri de acest tip: între 2017 și 2018 Mladenovic a pierdut 15 meciuri consecutive, iar în 2013 Arantxa Rus pierdea 17 meciuri la rând. De partea cealaltă, Daria Gavrilova a pierdut al șaselea meci la rând, australianca având de așteptat încă pentru a da restart.

Mihaela Buzărnescu a reușit să își calibreze atacurile și să își pună ordine în idei după un start complicat, dominat de Gavrilova. Mai tânăra sa adversară a deschis partida cu tură confortabilă de serviciu, apoi s-a distanțat cu un break smuls la finele unui game maraton, cu cinci egalități, în care a întors-o pe „Miki” de la 40-15, i-a anulat patru șanse de game și a valorificat al doilea break-point. Mihaela s-a dezlănțuit în game-urile de retur, lăsându-i adversarei sale un singur punct în următoarele trei ture pe serviciu, construindu-și puntea perfectă spre victoria în manșa inaugurală, în puțin peste trei sferturi de oră de luptă.

Setul doi a început cu o ezitare, Gavrilova detașându-se din nou la 2-0, însă replica româncei a fost și mai aspră, Buzărnescu câștigând următoarele șase game-uri ale meciului și, totodată, partida. Cea mai impresionantă cifră din statistica româncei: 6 din 6 mingi de break convertite.

În turul doi, al optimilor de finală, Mihaela Buzărnescu va juca împotriva Biancăi Andreescu. Reprezentanta de origine română a Canadei ajunge la meciul direct cu „Miki” având opt victorii consecutive (trofeu la Newport, 2 victorii în Fed Cup și un categoric 6-1, 6-3 în primul tur de la Acapulco, în fața elvețiencei Jil Teichmann) și un impresionant record de 19 victorii și doar 2 înfrângeri pe 2019.

Publicat: 27 02. 2019, 09:01
Actualizat: 27 02. 2019, 09:52