„Mi-a fost rușine de ce am făcut. M-am și închinat…” Simona Halep a dezvăluit episodul penibil al carierei și reacția lui Ion Țiriac. VIDEO

Simona Halep nu a stat foarte mult pe gânduri în momentul în care a fost pusă să aleagă cel mai penibil moment al carierei. A patra jucătoare a lumii a nominalizat un episod petrecut la Indian Wells 2015, în optimile de finală, când a crezut că a câștigat deja meciul cu Karolina Pliskova, deși tabela arăta doar 6-4, 5-3.

Un retur ratat de adversara sa la scorul de 6-4, 4-3 și 40-30 a făcut-o pe Simona să se închine, să înceapă bucuria și să meargă spre fileu, cu gândul la sferturile de finală, și nu mică i-a fost mirarea când arbitrul a anunțat-o că mai are de jucat: „Sunt destul de firești aceste ieșiri la temperamentul meu, nu pot să zic că sunt sută la sută mulțumită de ceea ce fac pe teren, dar uneori îmi e greu pentru că așa mi-e felul.

Am o chestie de care pot spune că mi-a fost rușine de ce am făcut. La Indian Wells, când am jucat cu Pliskova, în anul în care am câștigat, era set și 5-3 pentru mine și am crezut că s-a terminat meciul. M-am și închinat, tot.

Dar arbitrul zice că nu s-a terminat. La meciul respectiv era și domnul Țiriac în tribună și după meci mi-a spus „Halep, trebuie să câștigi înainte și după aceea te închini. Chiar m-am simțit penibil puțin, dar a fost o experiență drăguță, am râs cu echipa”, și-a amintit Simona, într-un interviu acordat Digi Sport.

Din fericire pentru Simona, evenimentul cu pricina nu i-a perturbat traseul de la Indian Wells. Halep a reușit să închidă atunci meciul în următorul game de serviciu, a învins-o apoi pe Carla Suarez Navarro (Spania), a profitat de abandonul Serenei Williams, iar în finală a trecut de Jelena Jankovic, în trei seturi, pentru a-și asigura titlul.

Publicat: 26 12. 2016, 09:51
Actualizat: 27 12. 2016, 09:59