Mergea și Tecău, adversari în sferturile de finală la ‘s-Hertoghenbosch

Perechea Florin Mergea/Marin Draganja s-a calificat, marți, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la ‘s-Hertoghenbosch, fază în care vor juca împotriva echipei formate din Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, informează atpworldtour.com.

În primul tur, Mergea și Draganja au trecut cu scorul de 6-2, 6-4 de perechea Martin Emmrich/Johan Brunstrom (Germania/Suedia), la capătul unui meci care a durat o oră și șapte minute.

Adversarii din turul doi ai lui Mergea și Draganja vor fi principalii favoriți ai turneului de 250 de puncte, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer.

Pentru calificarea în sferturi, Mergea și Draganja vor primi 45 de puncte ATP și un cec în valoare totală de 3.830 de euro.

Partida de la turneul olandez va fi a doua întâlnire în circuitul ATP în care cei doi români, foști parteneri în perioada junioratului și la echipa de Cupa Davis, vor fi adversari. Prima a avut loc în 2012, la BRD Năstase Țiriac Open, cand Horia Tecău și suedezul Robert Lindstedt i-au învins, cu scorul de 4-6, 6-4, 10-2, pe Florin Mergea și Andrei Dăescu.

Publicat: 17 06. 2014, 19:30
Actualizat: 17 06. 2014, 19:31