Mergea și Qureshi s-au calificat în „optimile” Mastersului de la Monte Carlo! Victorie categorică în fața echipei Cilic/Petzschner

• Florin Mergea (România) și Aisam Qureshi (Pakistan) au început cu dreptul turneul Masters de la Monte Carlo, învingându-i pe Marin Cilic (Croația) și Philipp Petzschner (Germania) în prima rundă, scor 6-4, 6-4.

Mergea a reușit o victorie importantă, luni, în cadrul primului mare turneu al sezonului de zgură! Alături de pakistanezul Qureshi, românul a trecut în turul I de doi campioni de Grand Slam, Marin Cilic (US Open 2014 – la simplu) și Philipp Petzschner (Wimbledon 2010 și US Open 2011 la dublu). Echipa româno-pakistaneză a avut nevoie de o oră și 16 minute pentru a obține victoria: 39 de minute în primul set, respectiv 37 de minute în a doua manșă, pentru un dublu 6-4.

Florin și Aisam au făcut diferența grație returului, câștigând de 4 ori pe serviciul advers! De partea cealaltă, Marin și Philip au reușit doar două două break-uri. Cuplul Mergea/Qureshi a convertit prima minge de meci, cu serviciul, trecându-și în palmares al treilea succes al sezonului. În optimile de finală, Mergea are șansa unei revanșe: confruntare cu Feliciano Lopez și cu Marc Lopez, cel care, împreună cu Rafa Nadal, l-a învins pe român în finala olimpică de la Rio.

Publicat: 17 04. 2017, 15:43
Actualizat: 17 04. 2017, 15:48