Mergea și Bopanna, debut victorios în 2016: joacă în sferturi la Sydney

România continuă luptă la turneul ATP de la Sydney prin Florin Mergea, după eliminarea principalilor favoriți, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer. Mergea, alături de Rohan Bopanna, a deschis cu meci câștigat noul sezon, după o luptă aprigă, favoriții patru ai tabloului revenind după cedarea primului set în fața perechii Istomin / Kontinen, pentru a se impune în 77 de minute, scor 6-7(2), 6-3, 10-8.

Primul set a curs natural spre tiebreak, în condițiile în care fiecare dintre cei patru jucători și-a câștigat destul de lejer serviciul, manșa înregistrând doar trei oportunități de break – două pentru favoriții patru și una pentru Istomin și Kontinen, echivalentă cu minge de set, la 5-4. În tiebreak însă, atât Florin, cât și Rohan au cedat câte un punct pe serviciu, suficient pentru a pierde manșa. Emoțiile au continuat în debut de set doi, atunci când Istomin și Kontinen au deschis cu break. Returul finaliștilor de la Turneul Campionilor a funcționat însă și a reparat rapid geșeala din start de set, egalitatea fiind restabilită imediat, la 1-1. Mergea și Bopanna au rupt echilibrul setului, cu break în game-ul al șaselea și nu le-au lăsat cale de întoarcere adversarilor.

Super-tiebreak-ul i-a pus din nou pe favoriți înn situația de a recupera un punct cedat pe serviciu, dar mini-break-uri consecutive le-au dat liniștea necesară, pentru un succes la diferență minimă, de două lungimi.

10 din primele 13 meciuri jucate de Florin Mergea și Rohan Bopanna în 2015 s-au încheiat în super-tiebreak, primele cinci succese venind toate la capătul unui astfel de joc decisiv.

Început bun pentru sezonul nostru 2016, cu victorie aici, la Sydney. Bucuroși că mergem în sferturi„, a comentat Rohan Bopanna, pe contul oficial de Twitter.

Florin Mergea și Rohan Bopanna își vor aflla adversarii din sferturi miercuri dimineață, la capătul meciului Simone Bolelli / Pablo Cuevas – Sam Groth / John Peers.

Publicat: 12 01. 2016, 20:25
Actualizat: 12 01. 2016, 20:26