Meciul zilei de duminică, la Roland Garros 2019 | Wawrinka își face culoar spre un duel cu Federer, învingându-l pe Tsitsipas. VIDEO: punctul fabulos care a decis al treilea sfertfinalist al tabloului masculin

Corespondență din Paris

Stan Wawrinka a câștigat cel mai intens și mai savurat duel al zilei de duminică, la Roland Garros 2019, 7-6(6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6 în fața tânărului grec, Stefanos Tsitsipas (favorit 6). Pe o secțiune de tablou care a adunat crema reverurilor cu o mână din circuitul ATP (exceptându-l pe Dominic Thiem), campionul din 2015 de la Paris a completat un sfert de finală sută la sută elvețian cu Roger Federer.

Partida a fost decisă – cum altfel? – de un superb passing de rever în lung de linie, trimis de Wawrinka pe un culoar minuscul. A fost nevoie ca arbitrul să verifice urma mingii pentru a valida câștigătorul, după cinci ore și nouă minute de tenis sublim.

Wawrinka trecuse în turul trei, 3-0 la seturi, de bulgarul Grigor Dimitrov, înainte de al învinge pe Tsitsipas și a se îndrepta spre un derby cu Federer, cel alături de care a câștigat și medalia olimpică de aur, la dublu, în 2008, și Cupa Davis.

Peste 500 de oameni au rămas în afara arenei Suzanne Lenglen pentru a urmări duelul dintre Wawrinka și Tsitsipas. Chiar și la tribuna presei locurile au fost insuficiente pentru cei care ar fi dorit să privească deznodământul partidei.

„Am o amintire groaznică în ceea ce îl privește pe Wawrinka, din 2015. M-a învins în trei seturi, cu acel șort teribil”
Roger Federer, la conferința de presă, prefațând un posibil duel cu Wawrinka în sferturi

3 victorii în 25 de meciuri directe cu Roger Federer are Stan Wawrinka, acum pe locul 28 în clasamentul mondial

Meciul Wawrinka – Tsitsipas, din optimile Roland Garros 2019, în trei cifre relevante: