Meciul și lacrimile pentru „Miki”! Buzărnescu a pierdut șase game-uri la rând, a plâns în hohote, dar s-a redresat și e în „sferturi” la San Jose: „Îmi pare rău, nu pot! De ce sunt în situația asta!?”

Mihaela Buzărnescu (30 de ani, 24 WTA) a învins-o, joi seară, pe Amanda Anisimova (SUA, 16 ani, 198 WTA), scor 7-5, 2-6, 6-1, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la San Jose, dar nici al doilea meci de la turneul american nu a fost liniștit.

După ce a plâns în timpul partidei cu Savia Vickery (SUA), a doua cea mai bună jucătoare a României a repetat scena și în partida de azi. A câștigat primul set cu 7-5, a condus cu 2-0, dar, după ce a pierdut șase game-uri consecutive și setul, nervii i-au cedat.

În pauza de dinaintea decisivului, „Miki” nu și-a putut stăpâni lacrimile în dialogul pe care l-a avut cu Justyna Jegiolka, colaboratoarea sa: „Îmi pare rău, nu pot să mă concentrez. Îmi pare atât de rău, nu știu ce să zic! Mă gândesc doar: ‘De ce sunt în situația asta?’ Nu e nimic cum ar fi trebuit să fie…”, vizibil afectată de seria negativă prin care trecea.

Pentru un loc în semifinale, Mihaela se va duela fie cu Alja Tomljanovic (Australia), fie cu Madison Keys, jucătoarea din SUA care a învins-o în minimum de seturi în optimile de finală de la Roland Garros.

Publicat: 02 08. 2018, 23:16
Actualizat: 03 08. 2018, 17:52