Meciul nebun dintre Gabriela Ruse și Emma Răducanu s-a încheiat după două ore și jumătate de joc! Gabi a revenit de la 2-5 în decisiv, dar britanica a avut ultimul cuvânt la Auckland. VIDEO

Gabriela Ruse (România, 134 WTA) a pierdut la mare luptă meciul cu Emma Răducanu (Marea Britanie, 301 WTA), scor 3-6, 6-4, 5-7 în runda inaugurală a turneului WTA 250 de la Auckland (Noua Zeelandă).

Gabriela Ruse a fost învinsă marți dimineață de prietena ei Emma Răducanu, britanica de origine română revenind cu victorie în circuitul WTA după ce a suferit trei intervenții chirurgicale în luna mai.

Venită din calificări, Gabi a ținut-o în șah pe Emma la primul turneu din 2024, dar campioana de la US Open 2021 a jucat un tenis mai eficient! Răducanu și-a adjudecat victoria după două ore și jumătate de joc.

Meciul nebun dintre Gabriela Ruse și Emma Răducanu de la Auckland a fost câștigat de britanică, după două ore și jumătate de joc

După un prim set pe care Emma Răducanu l-a câștigat fără emoții, Gabriela Ruse a echilibrat disputa și s-a impus într-un act secund pe care l-a controlat de la un capăt la celălalt.

Setul decisiv a avut o desfășurare nebună: Gabriela a fost condusă cu 5-2, dar a reușit să egaleze grație unei serii sepctaculoase de trei game-uri consecutive. Emma a avut însă ultimul cuvânt, câștigând următoarele două game-uri, scor 3-6, 6-4, 5-7.

După ce a trecut de Gabriela Ruse, britanica născută din tată român și mamă asiatică o va înfrunta în optimile de finală de la Auckland pe Elina Svitolina (Ucraina, 25 WTA), a doua favorită a competiției, care a eliminat-o pe Caroline Wozniacki (Danemarca, 256 WTA), scor 6-4, 6-3.

„Sunt recunoscătoare că sunt sănătoasă”

După ce răpus-o dramatic pe Gabriela Ruse (26 de ani), britanica în vârstă de 21 de ani a obținut prima victorie după opt luni în circuitul WTA!

„Este greu după o pauză atât de lungă, dar sunt recunoscătoare că sunt sănătosă, recunoscătoare că îmi pot mișca corpul, nu în pat și într-un scaun cu rotile”, a spus Răducanu.

Emma nu mai jucase un meci oficial din luna aprilie. Fosta campioană de la US Open a luat decizia de a se opera la ambele încheieturi, dar și la glezna stângă.

Publicat: 02 01. 2024, 11:46
Actualizat: 02 01. 2024, 12:06