Meci cu emoții pentru liderul mondial! Angelique Kerber s-a calificat în turul secund al turneului Australian Open

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, liderul ierarhiei mondiale și cap de serie numărul 1 la Australian Open, s-a calificat, luni, în turul al doilea al turneului de Mare Șlem de la Australian Open, disputat pe suprafață dură și dotat cu premii în valoare totală de 50 de milioane de dolari.

În runda inaugurală, Kerber a învins-o pe ucraineanca Lesia Țurenko, sportivă aflată pe locul 51 WTA, scor 6-2, 5-7, 6-2, în două ore și cinci minute de joc.

După un prim act câștigat fără să cedeze vreun game la serviciu, Kerber a reușit break-ul în debutul setului secund și și-a păstrat serviciul până la scorul de 5-4, când a irosit o minge de meci. Liderul mondial a pierdut game-ul respectiv, după care a cedat și în următoarele două. În decisiv, Kerber a cedat doar două game-uri și s-a impus după un ultim game câștigat la zero.

„Sunt foarte fericită că mă aflu din nou la Melbourne, atmosfera e formidabilă, le mulțumesc fanilor pentru sprijin! Știu că am avut o minge de meci în al doilea set, dar m-am gândit la acea minge de meci pe care am salvat-o eu anul trecut, în primul tur. E greu să joci în primele tururi, dar eu încerc să mă bucur pe cât se poate de aceste meciuri”, a declarat Angelique Kerber, la finalul partidei.

În urma calificării în turul secund, Kerber și-a asigurat un cec în valoare de 80.000 de dolari și 70 de puncte WTA. În turul al doilea, Kerber va juca în fața unei compatrioate, Karina Witthoeft, ocupanta locului 89 în ierarhia mondială. Witthoeft a trecut în primul tur de japoneza Eri Hozumi, sportivă venită din calificări, scor 7-5, 7-6 (6).

Angelique Kerber, care va împlini miercuri 29 de ani, a cucerit de-a lungul carierei două turnee de Mare Șlem, ambele în 2016: Australian Open și US Open. Ca să fie sigură că va rămâne pe prima poziție în clasamentul WTA la finalul Australian Open, Kerber trebuie să ajungă în finală.