Max Mirnîi: „Oricine ar fi jucat cu Horia ar fi câștigat acest turneu”

Tenismanul Max Mirnîi a declarat, sâmbătă, după victoria din finala de dublu de la BRD Năstase-Țiriac Trophy, că oricine ar fi jucat alături de Horia Tecău ar fi câștigat turneul și că vrea să considere că anul competițional a început la București.

„Vreau să considerăm că anul competițional pentru noi începe aici, la București. Susținerea publicului a fost absolut incredibilă. M-am simțit mai bine ca acasă. Eu nu am mai jucat niciun meci de dublu cu oun asemenea public în spate. E foarte frumos să te afli aici și să câștigi, cu atât mai mult cu cât am avut familia lângă mine. De a nașterea celui de-al treilea copil a fost greu să călătorim împreună. acum însă eram la întoarcerea din SUA, așa că a fost o săptămână de tranziție spre casă. Mă bucur că familia a fost cu mine în această atmosferă minunată pentru tenis. Vreau să știți că oricine ar fi jucat cu Horia ar fi câștigat acest turneu. El joacă atât de bine și pot spune că victoria aceasta este unul dintre vârfurile carierei mele„, a spus Mirnîi.

Perechea Horia Tecău/Max Mirnâi (România/Belarus), cap de serie numărul unu, a câștigat, sâmbătă, proba de dublu din cadrul turneului BRD Năstase-Țiriac Trophy, dotat cu premii în valoare totală de 467.800 de euro.

Tecău și Mirnâi au învins, în finală, cu scorul de 4-6, 6-4, 10-6, după o oră, 29 de minute și 59 de secunde, cuplul Lukas Dlouhy/Oliver Marach (Cehia/Austria).

Aceasta prima victorie în trei finale jucate de Tecău și Mirnîi de când cei doi evoluează împreună la dublu. Românul și belarusul au pierdut finalele de la Delray Beach și Sydney.

Câștigătorii au obținut un cec de 22.500 de euro și 250 de puncte ATP, iar învinșii 150 de puncte ATP și 11.830 de euro.