Mats Wilander: „Simona Halep îmi amintește de Novak Djokovic. Ea poate câștiga Australian Open”

Simona Halep a făcut o adevărată demonstrație de forță în turul secund de la Australian Open cu Jarmila Gajdosova, meci pe care l-a câștigat foarte clar, cu 6-2, 6-2.

Dintre marile favorite care au evoluat miercuri, românca și Eugenie Bouchard au arătat cel mai bine pe teren. În schimb, Maria Șarapova s-a chinuit vizibil cu Alexandra Panova, pe care a eliminat-o cu 7-5 în „decisiv”.

Imediat după terminarea disputei cu Gajdosova, jocul Simonei a fost remarcat de foști mari jucători ai lumii. „Ce atletă este Simona Halep! Este o încântare să o vezi deplasându-se pe teren”, a fost reacția lui Ivan Ljubicic pe contul personal de Twitter.

Prestația româncei a fost analizată la Eurosport și de marele campion Mats Wilander. Acesta i-a remarcat serviciul foarte bun și a susținut că românca are toate calitățile necesare pentru a câștiga trofeul la Melbourne: „Simona Halep îmi amintește de Novak Djokovic. Ea poate câștiga Australian Open”. Halep, locul 3 WTA, nu trebuie exclusă atunci când se fac calcule cu privire la viitoarea campioană a turneului Australian Open, crede suedezul, iar Serena Williams, locul 1 WTA, și Maria Șarapova, locul 2 WTA, trebuie să joace tenisul lor cel mai bun pentru a o învinge pe Simona.

Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Australian Open, fază în care o va înfrunta vineri pe Bethanie Mattek-Sands (jucătoare din Statele Unite).

Publicat: 21 01. 2015, 16:30
Actualizat: 21 01. 2015, 17:11