Măsuri de precauție înainte de Roland Garros. Irina Begu s-a retras în timpul meciului din primul tur de la Nurnberg

Irina Begu (27 de ani, 41 WTA) a fost nevoită să se retragă în timpul meciului pe care-l juca împotriva suedezei Johanna Larsson, în primul tur al turneului WTA de la Nurnberg, la scorul de 4-6, 3-3.

Cotată cu a cincea șansă la câștigarea competiției cu premii în valoare de 230.000 de dolari, Irina a fost condusă cu 2-0 și 4-1 în primul set, a revenit, a salvat trei mingi de set la 4-5, dar Larsson s-a repliat rapid și a închis manșa la finalul a trei sferturi de oră de joc. În startul setului al doilea, Irina a sprintat spre 3-0 și părea că lucrurile sunt în ordine, dar problemele medicale au împiedicat-o să mai mențină nivelul din primele trei game-uri și, după ce Larsson a egalat la trei, Begu s-a retras, nedorind să riște în perspectiva turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, care începe pe 27 mai.

Acum, Larsson conduce cu 3-2 la meciurile directe jucate împotriva Irinei și se pregătește pentru un meci cu Christina McHale (SUA) în turul al doilea al competiției din Germania.

La Nurnberg se mai află și Sorana Cîrstea, a șasea favorită, care va deschide cu un meci împotriva Andreei Petkovic, fostă jucătoare de top 10 care a avut nevoie de un wild-card din partea compatrioților pentru a intra pe tablou.

Publicat: 21 05. 2018, 18:28
Actualizat: 21 05. 2018, 18:29