Marius Copil, start bun la Washington. Adversar de calibru pentru român în turul secund

Marius Copil (84 ATP) s-a calificat, luni, în turul secund al turneului de la Washington (Statele Unite ale Americii), după ce a trecut în prima rundă de danezul Mikael Torpegaard (179 ATP), scor 6-1, 5-7, 6-3.

Arădeanul a trecut fără probleme de primul set, realizând două break-uri și cedând un singur game. Danezul venit din calificări a oferit o replică solidă în actul secund, când a câștigat pe serviciul românului la chiar ultimul game, trimițând astfel meciul în decisiv.

Copil s-a impus cu 6-3 în ultimul set și a încheiat partida după o oră și 56 de minute.

În turul secund, Marius Copil îl va înfrunta pe croatul Marin Cilic (17 ATP). Cei doi s-au mai întâlnit de patru ori în carieră, iar victoriile sunt împărțite în mod egal. Ultima oară, românul l-a învins pe croat, la turneul de la Basel, din 2018, scor 7-5, 7-6 (2).

Publicat: 30 07. 2019, 08:57
Actualizat: 30 07. 2019, 08:58