Marius Copil s-a calificat în sferturile turneului challenger de la Izmir

Jucătorul de tenis Marius Copil, cap de serie numărul 6 și locul 179 ATP, s-a calificat, miercuri, în sferturile turneului challenger de la Izmir (Turcia), disputat pe hard și dotat cu premii totale de 64.000 de euro, după ce l-a învins pe bosniacul Aldin Setkic, ocupantul poziției 215 ATP.

Copil a trecut de Setkic cu 6-4, 6-3, într-o oră și 18 de minute. Sportivul originar din Arad a servit nouă ași, a comis o dublă greșeală, iar la primul serviciu a avut un procentaj de 69 la sută. Copil a avut cinci șanse de break, dintre care a concretizat trei și nu a pierdut vreun game pe propriul serviciu, deși adversarul său a avut trei oportunități.

Marius Copil, în vârstă de 25 de ani, și-a asigurat un cec în valoare de 1.850 de euro și 17 puncte în clasamentul ATP și îl va întâlni în sferturi pe câștigătorul meciului dintre Vitaly Kozyukov (Rusia, 646 ATP) și Marsel Ilhan (Turcia, 265 ATP).

În primul tur, Copil a trecut, marți, de turcul Altug Celikbilek, aflat pe locul 554 ATP, scor 7-5, 6-4.