Marius Copil s-a calificat în optimile turneului de la Washington

Marius Copil (93 ATP) s-a calificat în optimile turneului de la Washington, după ce a trecut de Jeremy Chardy (Franța; 43 ATP), scor 6-4, 6-4.

Marius Copil a produs o mică surpriză în turul secund al turneului din SUA, după ce l-a eliminat pe favoritul 14 la câștigarea trofeului. Sportivul nostru s-a descurcat foarte bine la serviciu, terminând meciul cu un procentaj de 63%. Astfel, nu i-a oferit foarte multe șanse lui Chardy, care s-a văzut în imposibilitatea de a câștiga pe serviciul adversarului. Marius Copil a făcut câte un break pe set și s-a impus, după o oră și 16 minute, cu un dublu 6-4.

În optimi, românul va juca împotriva învingătorului din meciul Andy Murray (Marea Britanie; 832 ATP) – Kyle Edmund (Marea Britanie; 18 ATP).

Pentru victoria împotriva lui Jeremy Chardy, Marius Copil va fi recompensat cu 45 puncte ATP și 25.025 de dolari.

Publicat: 01 08. 2018, 21:55
Actualizat: 01 08. 2018, 22:00