Marius Copil s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Bratislava

Marius Copil, locul 138 în clasamentul mondial, s-a calificat în optimile de finală ale turneului Challenger de la Bratislava, după ce l-a învins, marți, scor 7-6, 6-3, pe slovacul Lukas Klein, numărul 1108 ATP și va juca cu Alexander Kudryavtsev.

Marius Copil (138 ATP) pleca cu prima șansă în fața adversarului său, datorită diferenței foarte mare de poziții din clasamentul mondial, însă primul set a fost foarte echilibrat și a fost nevoie de tiebreak, unde sportivul român s-a impus cu 7-3.

Manșa secundă a fost mult mai facilă pentru Marius Copil, care a reușit să se impună mult mai ușor pe serviciul advers și să încheie setul în favoarea sa, scor 6-3.

În optimile de finală ale turneului Challenger de la Bratislava, Marius Copil se va întâlni cu Alexander Kudryavtsev, numărul 173 în clasamentul mondial. În disputele directe, sportivul român conduce cu scorul de 2-1, ultima victorie fiind repurtată în februarie 2016, la Challengerul de la Kazan (Rusia).

Publicat: 09 11. 2016, 08:30
Actualizat: 09 11. 2016, 08:31