Marius Copil s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Eckental

Tenismenul român Marius Copil (locul 137 în clasamentul mondial) a câștigat miercuri meciul cu sportivul german Tim Puetz (poziția 699 ATP), scor 7-6 (5), 4-6, 6-4, și s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger de la Eckental (Germania), disputat în sală.

Partida a durat două ore și 33 de minute. Copil a servit 23 de ași și a comis 7 duble greșeli. Procentajul de reușită pe primul serviciu a fost excelent, 85%. Marius a reușit două break-uri din zece oportunități și a cedat serviciul tot de două ori.

Tenismenul arădean are o serie de șase victorii consecutive, iar duminică a câștigat turneul challenger de la Budapesta, disputat tot în sală. În plus, Copil a reușit cel puțin sferturi de finală în ultimele trei turnee (Istanbul challenger, Izmir challenger și Antwerp ATP).

În optimile de finală ale competiției de la Eckental, Copil va juca împotriva germanului Kevin Krawietz (24 de ani, locul 391 ATP). Krawietz a pătruns pe tablou din postura de lucky loser și l-a eliminat în primul tur pe slovacul Lukas Lacko (113 ATP), favorit 6, scor 5-7, 7-5, 6-4.

Pentru victoria din primul tur, Marius Copil (26 de ani) și-a asigurat 6 puncte în clasamentul ATP și un cec în valoare de 600 de euro.

Publicat: 02 11. 2016, 19:54
Actualizat: 02 11. 2016, 19:55