Marius Copil, învins în duelul „lucky loser-ilor” din primul tur de la Rotterdam

Marius Copil (72 ATP) nu a reușit să profite de a doua șansă primită în turneul de la Rotterdam. Învins la limită în ultimul tur al calificărilor, de italianul Thomas Fabbiano (86 ATP), arădeanul a acces pe tabloul principal în urma unor retrageri de ultim moment, din postura de lucky loser, dar nu l-a putut învinge, marți, pe letonul Ernests Gulbis (84 ATP).

Ajuns pe tabloul principal cu șansă, exact ca Marius Copil, Gulbis s-a impus într-o oră și 12 minute, scor 6-2, 6-4.

Letonul a fost mult mai performant cu serviciul, reușind să încheie partida fără ca Marius să beneficieze de vreo minge de break. Semifinalistul din 2014 de la Roland Garros a câștigat de două ori pe serviciul românului în primul set. Actul secund a fost mult mai echilibrat și s-a mers cap la cap până la 5-4 pentru Gulbis, însă jucătorul antrenat de Andrei Pavel a început să aibă dificultăți pe lansare încă din game-ul cu numărul șase al manșei secunde. Copil a salvat patru mingi de break înainte de a egala scorul la 3, apoi încă una – înainte de 4-4. Fostul număr 10 mondial a pus presiune mai apăsat în game-ul zece, întorcându-l pe Marius de la 40-15. Copil a cedat în cel mai lung game al partidei, letonul izbutind să valorifice a patra sa minge de meci.

Publicat: 12 02. 2019, 16:33
Actualizat: 12 02. 2019, 16:34