Marius Copil, între superlativele anului 2018 în tenisul masculin. La ce categorie a prins Top 5-ul arădeanul

Marius Copil a furnizat una dintre cele mai mari cinci surprize ale sezonului 2018 în tenisul masculin, au stabilit reprezentanții ATP. Site-ul oficial al circuitului profesionist l-a nominalizat pe arădeanul de pe poziția 60 ATP pentru parcursul din turneul de 500 de puncte de la Basel.

Marius Copil a prins locul cinci, datorită celor două victorii obținute în Elveția în fața unor jucători din Top 10 – Marin Cilic și Alexander Zverev. Românul s-a calificat astfel într-o primă finală a carierei la acest nivel, reușind apoi un meci echilibrat în fața legendarului Roger Federer.

Pentru Marius Copil, a fost o experiență suprarealistă sub lumina puternică din St. Jakobshalle din Basel. La doar trei zile după cea de-a 28-a aniversare, a intrat în turneu din calificări, în căutarea unui finiș puternic în sezon. Cu o victorie în ultimele șase meciuri, Copil era departe de a fi putut fi considerat favorit pentru a trece măcar de jumătatea tabloului, dar jocul său a livrat într-un mare fel pe suprafața rapidă, indoor, din orașul elvețian„, notează site-ul ATP.

„Este nevoie de un singur turneu pentru a schimba statutul unui jucător, iar pentru el – aceasta a fost săptămâna. Copil nu a pierdut vreun set în calificări și a ajuns în a doua rundă a tabloului principal, unde l-a răpus pe numărul 6 mondial, Marin Cilic 7-5, 7-6 (2). Românul a intrat în săptămâna de la Swiss Indoors Basel cu record în carieră de 0-6 împotriva adversarilor de Top 10. Și nu s-a mulțumit doar cu o victorie. După ce l-a eliminat pe Taylor Fritz în sferturile de finală, el l-a depășit pe numărul cinci mondial, Alexander Zverev, pentru a ajunge la meciul de titlu. Momentul a fost cu atât mai important pentru Copil cu cât germanul avea să ridice trofeul la Turneul Campionilor, în scurt timp”, argumentează mai departe reprezentanții ATP.

„Copil l-a frustrat pe Zverev de-a lungul meciului cu tacticile sale agresive, apelând frecvent la serviciu-voleu, dar și variind în selecția loviturilor”, mai scriu oficialii ATP.

• Stefanos Tsitsipas este jucătorul care a produs cele mai mari surprize ale anului, cu patru victorii versus Top 10 la Toronto. Thanasi Kokkinakis ocupă locul al doilea, datorită victoriei din turul doi de la Miami, contra lui Federer. Un alt jucător care l-a învins pe legendarul elvețian completează podiumul: Borna Coric și-a câștigat locul cu succesul în set decisiv din finala de la Halle în fața lui Federer.
  • Locul patru în topul celor mai mari surprize pe 2018 i-a revenit marocanului Lamine Ouahab (617 ATP), pentru meciul câștigat în fața germanului Philipp Kohlschreiber, 2-6, 6-0, 7-6(3), la Marrakech
  • În acest top nu au fost luate în calcul și surprizele din turneele de Mare Șlem. Reprezentanții ATP au rezervat un top special pentru aceste meciuri.
Publicat: 11 12. 2018, 17:11
Actualizat: 11 12. 2018, 17:12