Marius Copil, aproape de o victorie uriașă la Cincinnati. A pierdut în 3 seturi împotriva unui câștigător de Mare Șlem

Marius Copil (92 ATP) a fost aproape de o victorie uriașă în turul 2 de la Cincinnati. I-a luat primul set lui Marin Cilic (Croația; 7 ATP), 7-6(4), dar le-a pierdut pe următoarele, cu dublu 4-6.

Românul a făcut un prin set solid, în fața lui Cilic. A revenit de la 4-5, când adversarul a servit pentru set, și s-a impus în tie-break, la 4. Marius a avut un procentaj de 74% pe punctele câștigate pe primul serviciu, dar a excelat și la retur, unde a avut 43 % la punctele adjudecate pe serviciul 2 al lui Cilic.

În seturile 2 și 3, experiența croatului și-a spus cuvântul. A forțat încă din starul celei de-a doua părți, când și-a creat 3 mingi de break. În cele din urmă, a spart la mijlocul jocului, pentru 6-4. Al treilea set a mers după aceleași coordonate. Cilic și-a păstrat jocul bun și în setul 3, când nu i-a mai dat șanse lui Marius pe propriul serviu. A avut un procentaj pe primul de 85%, a făcut break-ul la mijlocul setului și s-a impus cu 6-4.

În optimi, Cilic va evolua împotriva învingătorului din partida Sam Querrey (SUA; 34 ATP) vs. Karen Khachanov (Rusia; 27 ATP).

Marin Cilic a câștigat în cariera sa 18 titluri în circuitul profesionist, dintre care un Mare Șlem, la US Open 2014.

Publicat: 15 08. 2018, 20:54
Actualizat: 15 08. 2018, 20:55