Marius Copil a ratat dramatic calificarea în finala turneului Challenger de la Oeiras! Românul a jucat șase meciuri în șase zile. VIDEO

Marius Copil (România, 322 ATP) a pierdut la mare luptă meciul din semifinalele turneului ATP Challenger de la Oeiras (Portugalia), 3-6, 7-6(5), 5-7 cu Martin Damm (SUA, 255 ATP).

Performanța reușită de Marius Copil în această săptămână rămâne una frumoasă, având în vedere că jucătorul din Arad la realizat un tur de forță, disputând șase meciuri în șase zile.

Marius a pătruns în careul de ași venind din calificări și s-a impus în trei meciuri de trei seturi pe tabloul principal. Sportivul nostru nu a mai putut câștiga încă un maraton în semifinale, recunoscându-se învins după două ore și 13 minute de joc.

Marius Copil a fost învins dramatic în semifinalele turneului Challenger de la Oeiras, după ce a jucat șase meciuri în șase zile

Marius Copil nu mai disputase o semifinală de turneu Challenger de aproape un an, iar componentul naționalei de Cupa Davis și-a regăsit pofta de joc la început de 2024. Copil a înfruntat vineri un tenismen mai bine clasat cu 67 de locuri decât el, în semifinale la Oeiras, turneu dotat cu premii în valoare totală de 74.825 de euro.

După ce a pierdut primul set, Marius și-a ridicat nivelul de joc și a egalat in-extremis, grație unui joc perfect pe care l-a reușit în tie-break. Românul a avut o șansă uriașă de a câștiga pe serviciul adversarului, la 4-4 în actul decisiv, dar Martin Damm a salvat mingea de break. Apoi, la 6-5 pentru Damm, a venit rândul americanului să pună presiune pe serviciul lui Copil, care a cedat într-un final, scor 3-6, 7-6(5), 5-7.

Marius va fi recompensat cu un cec în valoare de 3.566 de euro pentru prezența în semifinale la Oeiras, în timp ce Martin, care s-a calificat în prima finală de turneu Challenger a carierei, și-a asigurat un cec de 6.015 euro. În cealaltă semifinală a turneului din Portugalia se vor duela Leandro Riedi (Elveția, 320 ATP) și Gastao Elias (Portugalia, 304 ATP).

Publicat: 12 01. 2024, 18:44
Actualizat: 12 01. 2024, 18:46