Marius Copil a ratat calificarea pe tabloul principal de la Shanghai. Cine l-a oprit

Marius Copil a ratat calificarea pe tabloul principal la turneul ATP Shanghai (China). Românul a fost învins de canadianul Vasek Pospisil, scor 7-6(5), 4-6, 5-7.

Cel mai bine clasat român în clasamentul ATP a avut un start foarte bun de partidă și a reușit break-ul în game-ul 5. A servit la 5-4 pentru set, dar Pospisil a forțat, a recuperat break-ul, iar prima manșă a ajuns în tie-break. Marius s-a descurcat foarte bine la serviciu, dar și la retur. A spart de 3 ori pe serviciul adversarului, pentru a încheia setul cu 7-5.

Pospisil a revenit puternic după pauză. Experiența meciurilor mari și-a spus cuvântul, reușind break-ul încă din primul game al setului. S-a mers cap la cap, iar Copil s-a văzut nevoit să cedeze cu 4-6. Setul decisiv a fost mult mai echilibrat. Cei doi și-au făcut fără mari probleme serviciul, fără posibilități de break până în prelungiri, când Pospisil a făcut 6-5, iar apoi a servit și a închis meciul cu 7-5.

Publicat: 07 10. 2018, 11:50
Actualizat: 07 10. 2018, 11:51