Marius Copil a fost eliminat în semifinalele turneului challenger de la Surbiton

Jucătorul român de tenis Marius Copil, locul 94 în clasamentul ATP, a fost eliminat, sâmbătă, în semifinalele turneului challenger de la Surbiton (Marea Britanie), dotat cu premii în valoare totală de 127.000 de euro.

Copil a pierdut, scor 5-7, 4-6, într-o oră și 11 minute, în fața japonezului Yuichi Sugita, ocupantul locului 78. Pentru Copil a fost al doilea meci al zilei, după ce a evoluat și în sferturile de finală, când l-a îvins, scor 7-5, 6-4, pe ucraineanul Sergiy Stakhovsky (123 ATP).

De un singur break a avut nevoie Sugita, venit în game-ul 11, pentru a-și trece în cont primul set, scor 7-5, în 40 de minute. Actul secund a avut parte de același scenariu, doar că de această dată break-ul reușit de sportivul japonez a venit în game-ul nouă (5-4), Sugita urmând la serviciu, pe care l-a adjudecat, scor 6-4, în 31 de minute.

Pentru accederea în semifinalele turneului britanic, Marius Copil va încasa un cec în valoare de 6.370 de euro și 40 de puncte în ierarhia mondială.

Publicat: 10 06. 2017, 20:41
Actualizat: 10 06. 2017, 20:42