Maria Sakkari nu a mai rezistat după ce a învins-o dramatic pe Irina Begu! Ce a pățit grecoaica în finala cu Anett Kontaveit de la Sankt Petersburg, deși a avut 5-2 în setul decisiv

Maria Sakkari (Grecia, 8 WTA), favorita principală a turneului WTA 500 de la Sankt Petersburg, a pierdut finala competiției, deși a avut set și break în fața estonei Anett Kontaveit (6 WTA), scor final 7-5, 6-7(4), 5-7.

După ce sâmbătă a disputat o semifinală dramatică în compania Irinei Begu (România, 54 WTA), care s-a întins pe durata a 3 ore și 7 minute, scor 6-4, 6-7(4), 6-4, Maria Sakkari nu a mai rezistat într-un nou meci maraton. Finala cu Anett Kontaveit a durat, de asemenea, peste 3 ore, Maria Sakkari recunoscându-se învinsă de această dată.

Sakkari a condus cu 7-5 și 3-1 în finala cu Kontaveit, apoi a avut 5-2 în decisiv, dar favorita principală nu a mai rezistat din punct de vedere fizic, iar estona a întors spectaculos scorul. Begu i-a dat o mână de ajutor lui Kontaveit, în condițiile în care meciul cu Irina a obosit-o pe Sakkari.

Maria Sakkari nu a mai rezistat după ce a învins-o dramatic pe Irina Begu! Grecoaica, răpusă de Anett Kontaveit în finala de la Sankt Petersburg deși a avut 5-2 în decisiv

Finala turneului de la Sankt Petersburg a fost câștigată de Anett Kontaveit, la capătul unei lupte incredibile! Maria Sakkari a început în forță meciul pentru trofeu, dar grecoaica nu a mai putut menține ritmul în setul al doilea. Maria a dat semne de revenire în decisiv și chiar a condus cu 5-2, dar Kontaveit a triumfat până la urmă, scor final 7-5, 6-7(4), 5-7. Astfel, Anett Kontaveit a pus mâna pe al 6-lea trofeu WTA al carierei, dar și pe un cec de 108.000 de dolari.

Maria Sakkari se consolează cu un premiu în valoare de 66.800 de dolari. Irina Begu putea fi ea în locul Mariei Sakkari în finala de la Sankt Petersburg, ținând cont că românca a condus-o pe grecoaică în setul al treilea al semifinalei de sâmbătă cu 2-0! Irina Begu a vorbit despre tactica pe care a avut-o în meciul de sâmbătă cu Maria Sakkari și a mărturisit că s-a simțit obosită pe finalul partidei! Din acest motiv, românca nu a putut încheia conturile cu sportiva din Grecia.

Publicat: 14 02. 2022, 15:06
Actualizat: 14 02. 2022, 15:09