MAGIC!** Ungur a trecut de Nalbandian, la Roland Garros! Urmează Federer!

Adrian Ungur (27 de ani) a dat lovitura la prima apariție pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam. Românul, clasat pe locul 92 în ATP, l-a învins ieri pe David Nalbandian (nr. 40 ATP), cu 6-3, 5-7, 6-4, 7-5. El nu va putea să savureze prea mult succesul întrucât mâine îl va înfrunta pe Roger Federer.

Victor Hănescu, Edina Gallovits, Sorana Cîrstea ori Simona Halep n-au zăbovit prea mult în acest an la Roland Garros, cel puțin în turneele de simplu, fiind eliminați încă din primul tur. Toți reprezentanții noștri au plecat cu șansa a doua în meciurile pe care le-au disputat și n-au reușit să răstoarne calculele hârtiei.

Înaintea partidei cu Nalbandian și Ungur era privit ca o «victimă» sigură. Argumente? Valoarea și experiența adversarului în turneele de Grand Slam (n.r. argentinianul a fost numărul 3 mondial), dar și rezultatul din singura partidă directă, jucată în Cupa Davis în 2011, când Nalbandian s-a impus în patru seturi.

Primul serviciu, punct forte

La pariuri, Adrian Ungur a avut o cotă de 15.00 la victorie (!), dar acest lucru i-a oferit o motivație în plus. Românul și-a anunțat intențiile de a merge mai departe încă din primul set, când a făcut rapid un break. De altfel, ginerele lui Ilie Balaci a jonglat cu mingile ca și „Marele Blond” în vremurile lui bune, iar primul set și l-a adjudecat fără probleme: 6-3. Nalbandian a avut o sclipire în actul secund, pe care și l-a câștigat în prelungiri, cu 7-5, însă românul a reușit să-și stăpânească emoțiile și nervii și a continuat să joace un tenis de bună calitate. Cu un prim serviciu care l-a ajutat în multe situații (n.r. a câștigat 79% din punctele jucate), Ungur l-a pus în dese rânduri în dificultate pe argentinian. Adversarul a avut scurtcircuite atât în setul trei, cât și patru, concretizate de fiecare dată de Adrian cu câte un break (scor 6-4, 7-5). După aproximativ trei ore de joc, tenismenul numărul unu al României la simplu în acest moment și-a trecut în cont cel mai important succes al carierei. Nalbandian a fost primul jucător din Top 40 învins de Ungur.

Va înfrunta o legendă în turul doi

Premiera lui Adrian Ungur de la Roland Garros nu s-a încheiat la meciul cu David Nalbandian. Prin succesul de ieri, românul și-a netezit drumul către o partidă de vis cu Roger Federer, un duel pe care și l-a dorit, probabil, dintotdeauna. Elvețianul va juca împotriva reprezentantului nostru după ce a obținut a 233-a victorie într-un turneu de Grand Slam, bornă atinsă doar de legendarul Jimmy Connors.

Publicat: 28 05. 2012, 16:53
Actualizat: 29 05. 2012, 03:09