„Maestră pe iarbă!” Reacție fabuloasă a WTA după ce Simona Halep a spulberat-o pe Paula Badosa la Wimbledon! Laude și din partea organizatorilor | VIDEO

Simona Halep (România, 18 WTA) a cucerit pe toată lumea după ce a câștigat fără drept de apel meciul cu Paula Badosa (Spania, 4 WTA), scor 6-1, 6-2 în optimile de finală la Wimbledon.

Simona Halep a fost lăudată atât de reprezentanții Asociației Tenisului Feminin (WTA), cât și de organizatorii de la Wimbledon după ce a spulberat-o pe Paula Badosa în meciul de luni.

Românca se va duela pentru un loc în semifinale cu Amanda Anisimova, cea care a învins-o clar pe Harmony Tan (Franța, 115 WTA), scor 6-2, 6-3.

WTA a avut o reacție fabuloasă după calificarea Simonei Halep în sferturi la Wimbledon: „Maestră pe iarbă! Simona Halep s-a simțit ca acasă pe Terenul Central și s-a calificat în al cincilea sfert de finală la Wimbledon, după 6-1, 6-2 cu a 4-a favorită, Paula Badosa”.

Organizatorii Grand Slam-ului londonez au fost impresionați la rândul lor de performanța româncei: „Speciala Simona! Campioana noastră din 2019 este în sferturile de finală”, au spus și britanicii pe contul oficial de Twitter al competiției.

Simona Halep a jubilat după victoria cu Paula Badosa

Simona pare de neoprit în drumul ei către al doilea titlu la Wimbledon! Eleva lui Patrick Mouratoglou a fost prea bună pentru a patra favorită a competiției, iar pentru un loc în semifinale se va duela cu Amanda Anisimova. La finalul partidei cu Paula Badosa, Simona Halep a mărturisit că s-a simțit bine pe teren și că așteaptă cu nerăbdare următorul meci de la Wimbledon: „Mi-am dorit să fiu aici (n.r. – pe arena centrală) astăzi. Cred că am făcut un meci bun.

Badosa joacă foarte bine, este greu să bați. Mi-a plăcut foarte mult să revin pe arena centrală, în fața acestor spectatori nemaipomeniți, care mereu mă susțin. E o plăcere! Nu m-am gândit că n-am pierdut niciun set. Sunt mulțumită de cum joc în turneu, în fiecare zi e mai bine. De abia aștept următorul meci, sper să joc la fel de bine precum astăzi. Mi-a lipsit enorm Wimbledon, joc pentru prima dată în ultimii trei ani. A fost minunat să joc, am fost mai emoționată ieri decât astăzi. Arena centrală este extraordinară, încerc să joc cât mai bine aici”, a spus Simona Halep, la finalul meciului transmis de Eurosport.

Publicat: 04 07. 2022, 21:09