„Măcel” la Roland Garros! 7 dintre primele 10 favorite, eliminate înainte de turul al treilea

Situație ieșită din comun la turneul de la Roland Garros 2022! Nu mai puțin de 7 dintre primele 10 favorite au pierdut în primele două tururi ale Grand Slam-ului desfășurat pe zgură.

7 mari favorite au părăsit prematur turneul, iar acestea nu sunt singurele surprize de la Roland Garros 2022! Jucătoare cotate cu șanse importante să atingă fazele superioare, precum Simona Halep (România, favorită 19) și Jelena Ostapenko (Letonia, favorită 13), au cedat în turul secund.

Sportivele aflate în Top 10 pe lista capilor de serie care au fost eliminate deja din turneu sunt: Barbora Krejcikova (Cehia, favorită 2), Maria Sakkari (Grecia, favorită 4), Anett Kontaveit (Estonia, favorită 5), Ons Jabeur (Tunisia, favorită 6), Karolina Pliskova (Cehia, favorită 8), Danielle Collins (SUA, favorită 9) și Garbine Muguruza (Spania, favorită 10).

Singurele jucătoare din Top 10 care au ajuns în turul trei la Roland Garros 2022 sunt: Iga Swiatek (Polonia, favorită 1), Paula Badosa (Spania, favorită 3) și Aryna Sabalenka (Belarus, favorită 7). Celelalte mari favorite au suferit înfrângeri surprinzătoare: Barbora Krejcikova, care era și deținătoarea trofeului, a fost învinsă la debut de Diane Parry (Franța, 97 WTA), scor 6-1, 2-6, 3-6, Maria Sakkari a pierdut cu Karolina Muchova (Cehia, 81 WTA), 6-7(5), 6-7(4) în turul doi, iar Anett Kontaveit a fost eliminată de Ajla Tomljanovic (Croația, 42 WTA) în runda inaugurală.

Ons Jabeur a cedat și ea în primul tur, 6-3, 6-7(4), 5-7 cu Magda Linette (Polonia, 52 WTA), Karolina Pliskova a părăsit turneul după 2-6, 2-6 cu Leolia Jeanjean (Franța, 227 WTA) în manșa secundă, Danielle Collins a fost răpusă tot în turul al doilea de Shelby Rogers (SUA, 50 WTA), scor 6-4, 6-3, iar Garbine Muguruza a pierdut încă din primul tur, 6-2, 3-6, 4-6 cu Kaia Kanepi (Estonia, 46 WTA). În aceste condiții, Iga Swiatek, prima ocupantă a clasamentului mondial, a devenit favorită clară la câștigarea turneului de la Roland Garros. Swiatek a ajuns la 30 de victorii consecutive după ce a trecut cu 6-0, 6-2 de Alison Riske (SUA, 43 WTA).

Publicat: 27 05. 2022, 15:07