„Mă bucur că nu m-am calificat la New Haven!”. Krunic dă lovitura, din nou, la New York, curăță sfertul Simonei Halep de cel mai puternic cap de serie și are o reacție extrem de sinceră

Aleksandra Krunic (78 WTA) a reușit prima mare surpriză a ediției 2017 a US Open-ului, pe tabloul feminin: a învins-o pe britanica Johanna Konta, cap de serie 7 la New York, scor 4-6, 6-3, 6-4. Reprezentanta Serbiei a avut nevoie de două ore și 16 minute pentru a o învinge pe britanică: a terminat meciul cu o lovitură câștigătoare în plus față de favorita 7. Brusc, parcă este 2014 din nou. Atunci, Krunic reușea în premieră să învingă o jucătoare de Top 10 – pe dubla campioană de la Wimbledon, Petra Kvitova.

„Mă bucur că nu m-am calificat la New Haven! Nu aș mai fi fost la fel de fresh acum. Am luat pauză, am mers direct la Cincinnati și, de aceea, lucruile nu s-au legat pentru mine la New Haven. Dar așa, corpul meu s-a refăcut minunat. Am avut energie exact cât era nevoie pentru acest meci”, a declarat Krunic la finalul meciului.

Konta, una dintre cele opt sportive intrate la această ediție a US Open-ului cu șanse la numărul unu mondial, a ieșit din cărțile fotoliului de lider.

Publicat: 28 08. 2017, 23:44
Actualizat: 28 08. 2017, 23:45