Lucky Carla! Povestea săptămânii în WTA: s-a calificat în finală după doar un meci jucat pe tot parcursul turneului

Premiul pentru cea mai norocoasă jucătoare a săptămânii în circuitul WTA merge la Carla Suarez Navarro (30 de ani, 30 WTA). La New Haven, iberica s-a trezit că trebuie să joace finala…după o singură victorie!

Aventura Carlei la turneul de la care Simona s-a retras din cauza problemelor fizice a început cu un meci de o oră și 54 de minute, 7-6, 6-4, cu cehoaica Barbora Strycova și a continuat într-un mod nesperat. Johanna Konta s-a retras înaintea partidei din turul al doilea, iar norocul a lovit-o în plin pe Suarez Navarro și în meciul din sferturi. După doar 39 de minute și 6-3 pentru Navarro, a venit rândul Petrei Kvitova să spună „stop joc”, iar scenariul s-a repetat și în semifinale, vineri noapte. Monica Puig, adversara spaniolei, nu a mai putut continua meciul de la scorul de 4-4 și, după alte 35 de minute, Suarez Navarro s-a calificat în finală. Un singur meci dus la capăt, 188 de minute petrecute pe teren. Rețeta perfectă, nu-i așa?

Se termină norocul? Adversara Carlei, în mare formă

Dar veștile bune se cam opresc aici pentru cea mai bună jucătoare a Spaniei, pentru că în ultimul act o așteaptă una dintre cele mai bune tenismene din ultimele săptămâni. Semifinalistă la Cincinnati, unde a pierdut cu Simona Halep (3-6, 4-6), Aryna Sabalenka (20 de ani, 25 WTA) a continuat să impresioneze prin jocul său agresiv și la New Haven. A servit la superlativ, a izbit mingea din spatele terenului, le-a învins pe australiencele Sam Stosur și Daria Gavrilova, a trecut cu doar cinci game-uri cedate (6-3, 6-2) de Belinda Bencic, iar în semifinale s-a ales cu a cincea victorie a carierei contra unei jucătoare de top 10, 6-4, 7-6 cu germanca Julia Goerges (9 WTA).

Aryna Sabalenka vs. Carla Suarez Navarro se joacă sâmbătă seară, de la ora 22:00, și e ultimul meci înainte de startul US Open.

Publicat: 25 08. 2018, 11:44
Actualizat: 25 08. 2018, 11:45